Sens epilogu Innego świata
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zakończenie „Innego świata” wzbudziło wiele sprzecznych opinii i kontrowersji wśród czytelników. Niektórzy zarzucali Grudzińskiemu, że epilog był zbyteczny, inni nie rozumieli jego postępowania – człowieka, który przeżył obóz i nie potrafił okazać zrozumienia innemu więźniowi sowieckiego reżimu. Przyczyny swojego postępowania pisarz wyjaśnił w rozmowie z Włodzimierzem Boleckim:

(…) krytyka zakończenia „Innego świata” jest jakąś potworną, niezrozumiałą dla mnie banalizacją. Przecież w tym zakończeniu pokazuję różnicę między niewolą a wolnością, o czym zresztą wcześniej piszę wprost. Jaśniej chyba tego powiedzieć już nie można. Reguły wolności są po prostu niż reguły niewoli, a ja w zakończeniu „Innego świata” opowiadam, że odmawiam przyjęcia reguł niewoli, gdy już jestem na wolności. Wykładając rzecz wprost: gdybym w łagrze dowiedział się, co zrobił ten więzień, i gdyby w łagrze poprosił mnie o słowo „rozumiem”, to być może wypowiedziałbym to słowo. Nie dlatego, żebym go zrozumiał i zaakceptował, lecz dlatego, że w tamtym miejscu, w tym innym świecie, po prostu „przełknąłbym” jego prośbę. Natomiast na wolności, gdzie żyłem już normalnymi ludzkimi uczuciami, miłością, przyjaźnią, gdzie świat opierał się na normalnych wartościach, na rozróżnianiu zła i dobra, kłamstwa i prawdy, nie mogłem wypowiedzieć słowa, o które mnie prosił. Po prostu nie byłem w stanie tego zrobić. Ale nie z niechęci, bo przecież lubiłem tego człowieka, a w więzieniu w Grodnie przyjaźniłem się z nim nawet bardzo serdecznie. Nie mogłem tego zrobić, ponieważ wydawało mi się to zdradą zasad świata, do którego powróciłem. Nie mogłem więc stosować się do zasad „innego świata”, skoro żyłem już w świecie wolnym. Moja postawa w zakończeniu tej książki jest po prostu obroną sensu świata wolnego.Notice: Undefined variable: dane_x in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 757

  Dowiedz się więcej
1  Rozważania o życiu i śmierci na przykładzie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - plan wypracowania
2  Inny świat - cytaty
3  „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jako opis państwa totalitarnegoKomentarze
artykuł / utwór: Sens epilogu Innego świata


 • były więzień który prosił o zrozumienie miał poważne problemy emocjonalne. tłamsił się z problemem przez kilka lat. w końcu znalazł człowieka (przyjaciela?), który mógł pomóc mu zamknąć rozdział i zacząć żyć. poprzez zignorowanie, odrzucenie, odwrócenie się plecami bohater skazał gościa na śmierć. przecież on wyszedł i najprawdopodobniej się powiesił, ale coś... czym czyn bohatera różnił się od wysłania czterech niemców na śmierć? chyba tylko tym że naszego więźnia nie było czterech tylko jeden (to na korzyść bohatera) oraz tym, że tamten walczył o życie a nasz bohater tylko i wyłącznie o komfort psychiczny. no bo przecież o więzieniu już prawie zapomniał i żył w normalnym świecie. cała książka jest tym co wprowadzenie i opowieść o więźniu w epilogi. epilog jest zapytaniem "rozumiecie" skierowanym do czytelników. czy rozumiem że wysłał byłego więźnia na śmierć samobójczą bo było mu nie wygodnie cokolwiek powiedzieć - nie. nie rozumiem. jak nasz bohater był taki wyniosły, ciepły i mądry mógł gościowi powiedzieć jedno ze swoich wielkich zdań, np. nie można oceniać czynów z więzienia na wolności, a nie obracać się plecami !
  jakub (progor {at} tlen.pl)

 • Herling-Grudziński jest bardzo szczerym, i broniącym swojego zdania człowiekiem. Bardzo go za to cenię, i moim zdaniem przytoczony fragment powinien rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące epilogu.
  js (ada1000 {at} poczta.onet.pl)

 • Przecież on nie mówił o uczynku popełnionym na wolności, tylko o czasach wojny. Chciał przeżyć, oszczędzając ich wydał by wyrok na siebie, to raczej oczywiste, że instynktownie ratował własne życie. "Rozumiem" miało się odnieść do momentu zagłady tzn. "rozumiem, rozumiem sytuacje, motywacje, chęć przeżycia, rozumiem,że czasy tego wymagały. Ale nie popieram tego czynu ani wtedy ani teraz, ale rozumiem chęć przetrwania i chęć życia w lepszym świecie" Według mnie to na tym powinno polegać. Żołnierze AK też skazywali na śmierć, zdarzały się błedy i nie słuszne wyroki, to był swego rodzaju samosąd i walka o wolnoś ojczyzny i zycie...
  CoCo ()

 • Taka jest prawda. Człowiek w sytuacjach krytycznych działa instynktownie, kierowany chęcią przeżycia. Historia mówiła nam o tym wielokrotnie... są sytuacje, w których górę biorą instynkty, a nie moralne zasady, które po prostu się zacierają.
  gro ()

 • Gdyby powiedział do tego człowieka "rozumiem Cię" tym samym zaakceptowałby jego postawę... Jego obecny światopogląd nie pozwalał mu na to. Po wyjściu z obozu zmienił priorytety. Znalazł się w końcu w innych warunkach.
  Magdzia ()

 • Według mnie "rozumiem" nie znaczy "akceptuję/popieram", raczej odnosi się do "przeżyłem". Myślę, że to mogło pomóc temu człowiekowi, Grudziński sam twierdzi, ze się przyjaźnili... Nie przekonuje mnie jego argumentacja do tego, by nie był w stanie powiedzieć tego jednego słowa. Potrafił opisać to w książce, a tak ciężko było zmierzyć się z tym w rzeczywistości?
  lil ()

 • Jakbyś przeczytał książke to byś wiedział, że bohater starał sie zachować resztki godności ludzkiej do samego końca. To, że nie poddał sie prawu obozowemu do samego końca pozwoliło nie zniszczyc jego psychiki i moralności, co pozwoliło mu w przyszłości powrócić do wolnego świata. Gdybyś przeżył to co on napewno nie chciałbyś powracać myślami do tamtych przeżyć.
  Bartek ()

 • no jesteś głupcem. Widocznie nie rozumiesz ze czlowiek musi sie dostosowywac do zasad ktore go otaczaja.... ciekawe czy jakbys umieral z glodu trzymalbys sie wlasnych idealow. Autor jasno mowi ze to co bylo w obozach a co poza nimi to dwa rozne swiaty. Jakbys to przemyslal to bys zauwazyl ze autor odpowiada na twoj komentarz. W wolnym swiecie kazdy trzyma sie idealow i nie powie ,rozumiem',
  inia ()

 • eh ten wywiad ukazuje autora jako człowieka bez własnych zasad, który dostosowuje się do sytuacji, aby żyło mu się wygodnie i z czystym sumieniem. PS. może i jestem radykałem (albo głupcem?), ale 'zasady świata' są dla tych co są za głupi by stworzyć własne, pozwalające na życie w społeczeństwie z moralnością "za pan brat"
  Ruf ()

Tagi: