Praca - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obozy kargopolskie traktowano jak przedsiębiorstwa, które miały przynosić zyski. Zyski te osiągano jednak kosztem zdrowia i życia więźniów, którzy wyrabiali ponad 100 proc. normy. „W roku 1940 Jercewo było już dużym centrum kargopolskiego ośrodka przemysłu drzewnego” – wspomina Herling-Grudziński.

Więźniów traktowano jako najtańszą siłę roboczą, niewolników. Świadczy o tym np. to, jak badano ich przed podjęciem przez nich pracy. Grudziński tak to opisuje: “badanie lekarskie zaszczycał bowiem niekiedy swą obecnością naczelnik oddziału jercewskiego, Samsonow, i z uśmiechem zadowolenia dotykał bicepsów, ramion i pleców nowo przybyłych więźniów”. Ta scena do złudzenia przypomina scenę z handlu niewolnikami, traktowanie ciała więźniów jako towaru, który ma przynieść konkretne korzyści materialne.

Obóz w Jercewie był podobny do dobrze zorganizowanej fabryki. Obowiązywały tam normy produkcyjne, ściśle określony czas pracy, pracownicy byli podzieleni na brygady. Pełno było biurokracji, a najlepiej pracujących robotników (tzw. stachanowców) nagradzano umieszczeniem ich na specjalnej liście. Zależnie od efektywności pracy dany robotnik był przydzielany do któregoś z trzech kotłów. Powodowało to, że więźniowie starali się więcej pracować, żeby móc więcej jeść. Było to jednak złudne, bo normy były zawyżone. Trudno było wypracować 100% normy, a co dopiero mówić o 125% i więcej… Powodem tego były drobne oszustwa, których dopuszczali się więźniowie, aby zawyżyć normę.

Podstawowym zadaniem więźniów była praca przy wyrębie lasu. Więźniów, którzy oddawali się temu zajęciu, nazywano „lesorubami”. Innymi zajęciami były: praca w tartaku, przy budowie dróg, w stacji pomp, elektrowni, przy wyładowaniu żywności.

Wszyscy więźniowie pracowali po 12-13 godzin na dobę. Wstawali o 5.30. Najcięższa była praca „lesorubów”, którzy pracowali w głębokim lesie, oddalonym 6-7 km od obozu, przy 40-stopniowym mrozie.

Praca więźniów służyła jednak nie tylko wytwarzaniu konkretnych materiałów dla obozowego „przedsiębiorstwa”. Była także sposobem na wyniszczanie więźniów, fizyczne i psychiczne, na poniżanie ich, łamanie ich psychiki. Połączona z głodowymi racjami żywnościowymi była rodzajem tortur, których celem było otępienie człowieka, pozbawienie go godności, uczynienie go narzędziem wytwórczym.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Relacje międzyludzkie i zagadnienia moralne w „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - plan wypracowania
2  Sens epilogu Innego świata
3  „Inny świat” – literatura piękna czy literatura faktu?Komentarze
artykuł / utwór: Praca


 • na zdanie matury to właśnie wystarczy uwierz ;p zdać dobrze no to może punktów zabraknąć ale jeżeli ktoś się skupia na innych przedmiotach.. ta stronka to zbawienie ;)
  a ()

 • to jest chore jak ktos mowi ze te lektury sa do przeczytania i ze to nie tak duzo przez te trzy lata ale to chyba tylko dla ludzi ktorzy nie tocza innego zycia poza szkola i siedza tylko w ksiazka i marnuja fajne lata zycia lubie czytac ksiazki ale bardziej wartosciowe niz pan tadeusz moze i mickiewicz wieszczem byl ale w XXI wieku to z lekka przesada pozdro dla tych co czytaja lektury
  Isska ()

 • wiecie co... przesadzacie czasem. Ja przeczytałam w liceum 3 lektury, reszty nawet nie przejrzałam, tyle tylko co z lekcji pamiętam, a jedną maturę próbną napisałam na 76%, drugą na 90%. tak naprawdę wystarczy dobry nauczyciel, a czytanie lektur nie jest konieczne. wszystko będzie dobrze :)
  Dziewczyna ()

 • Się ludzie podniecają stronką ;) heh Zgadzam się z innymi, lekturę trzeba przeczytać, bo nawet najlepsze opracowanie nie zastąpi książki, choć rozumiem, że często brakuje czasu, by czytać lektury na czas, czyli wyrabiać się z materiałem na lekcję, wtedy taka stronka jest nieodzowna. Ciesze się, że są ludzie, którzy pamiętają o nas maturzystach... pozdrowienia
  Hihi ()

 • Powiem wam że jak na razie jest to najprostsza w obsłudze i najłatwiej skomponowana strona... jak dla kogoś kto nie lubi czytać lektur to stronka jest wręcz idealna... ja częściowo korzystam z ściągi ponieważ jest ona dobra do porównania swoich opracowań z tymi zamieszczonymi tutaj... pozdrawiam
  Kuba (mamtowdupce22 {at} wp.pl)

 • nie zgodze sie z Tomkiem bo owszem 20 ksiazek to nie duzo ale nie zapominaj ze jest wiele innych obowiazków i mimo ogromnych chęci nie jest sie w stanie przeczytac wszystkich lektur... a stronka jest genialna :)
  Baeat ()

 • stronka jest naprawdę fajna ale tylko dla przypomnienia sobie lektury, oczywiście przeczytanej a nie dla tych co myślą że zdają maturę po przeczytaniu tych wszystkich streszczeń bo to naprawdę zbyt mało!!!
  ania (ania_K999 {at} wp;pl)

 • Tomek. Chyba jesteś nauczycielem. Piszesz takie brednie, że się to w głowie nie mieści. "Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek." Po pierwsze: Nie wiem jakim cudem można zrozumieć "Chłopów" czy "Pana Tadeusza", jeśli się nie lubi Polskiego. Po drugie: Oprócz Polskiego mamy jeszcze kilknaście innych przedmiotów. Po trzecie: Nie widzę sensu marnowania godzin na czytaniu książek w klasie matematycznej. Po czwate: Nie zapominaj, że dziecko z podstawówki ma mniej zajęć domowych czy pozalekcyjnycj, niż licealista.
  Pawełek (())

 • Bardzo fajna ta stronka popieram, myślę,że uczniowie chętnie czytali by lektury gdyby nie fakt,że mając ponad 15 przedmiotów, zawszev z czegoś trzeba zrezygnować.. na rzecz czegoś innego . masakra chętnie bym poczytała, a od wakacji nawet nigdzie nie wyszłam bo mam tyle nauki w klasie maturalnej .. koszmar !!!!
  daga ()

 • Nie będę się powtarzał, że najlepiej byłoby przeczytać książkę, po prostu ją TRZEBA przeczytać, najlepsza pozycja na liście lektur - bezkonkurencyjnie!
  Paweł ()

 • Stronka fajna, ale dobrze by było,żeby służyła jako przypomnienie treści a nie alternatywę dla czytania książek albo o zgrozo przygotowanie do matury. Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek.
  Tomek ()

 • Rzeczywiście jest to najlepsze stronka ze wszytskich innych, ale nie jest doskonała. Np kompozycja to jkaies 5 wesow a na nia składa sie precez czas i miejssce akcji bohaterowie narrator narracja itd, takze nie jest to kompletne
  buczi ()

 • Jestescie po prostu niesamowici.Czasami mam wrażenie,ze nasz nauczyciel sam korzysta z tej strony,a potem tylko ladnie opowiada nam jej treść... Dziękuje za pomoc.
  Nati ()

 • stronka jest naprawde rewelacyjna, gdyby nie ona, to chyba nie trafilabym do klasy maturalnej, poniewaz nie posiadalabym znajomości treści lektur:]..wielkie dzieki!!
  efka ()

 • Stronka jest najlepsza jaka do tej pory znam wszystko co potrzeboje znajduje sie tutaj na tej stronce i to jeszcze tak profesjonalnie napisane. Pozdrawiam. I za razem Polecam ta stronkie wszystkim odwiedzajacym
  Guru ()


Tagi: