Kategorie więźniów i układy w łagrze - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W obozie w Jercewie między więźniami ukształtowała się swoista hierarchia. Mimo wspólnej niedoli, która powinna integrować ludzi, wytworzyły się pewne grupy więźniów, ułożone w specyficzny sposób w hierarchii. Wszyscy więźniowie uznawali ten podział. Grupy te to:

1.Polityczni (biełoruczki) – osoby skazane za przestępstwa polityczne, będące na najgorszej pozycji. Strażnicy stosowali w stosunku do nich najgorsze kary.

2.Bytownicy – przestępcy pospolici, znajdujący się w lepszej sytuacji niż „polityczni”

3.Urkowie – wielokrotni recydywiści, którzy sprawowali władzę w obozie. Wymierzali kary współwięźniom, mieli wiele przywilejów; do najbardziej znanych należało prawo „pierwszej nocy” z kobietami, które przyjechały dopiero do łagru. Urkowie organizowali też tzw. „nocne łowy” – nocne polowania na kobiety, podczas których były one przez nich gwałcone. Urkowie mieli też zwyczaj gry o cudze rzeczy innych więźniów, a nawet o ich życie.

4.Iteerowcy – więźniowie pracujący w administracji obozowej. Otrzymywali dodatkowe racje żywnościowe i mieli większe przywileje z racji na sprawowaną funkcję. Często donosili na innych więźniów
5.Nacmani – osobna grupa więźniów. Byli to Uzbecy, Turkmeni, Kirgizi, którzy bardzo tęsknili za swoimi krajami ojczystymi i zazwyczaj szybko umierali na kurzą ślepotę.

6.Kurzy ślepcy – osoby chore na tzw. kurzą ślepotę, chorobę, która z powodu braku witaminy A w organizmie powodowała utratę zdolności widzenia. Kurzy ślepcy byli traktowani jako prawie najgorsza grupa więźniów, ponieważ zawadzali innym – nie tylko gorzej pracowali, ale tamowali ruch. Często spotykali się z wrogością ze strony współwięźniów, nikt im nie pomagał.

7.Ludzie z „trupiarni” – trafiali tam chorzy na „pyłagrę”, szkorbut, chorzy psychicznie. Dzielili się na dwie grupę: słabosiłkę – ludzi, którzy mieli jeszcze szanse wrócić do pracy w obozie, dostawali dodatkową porcję żywności. Grupa „aktirowki” dostawała głodowe racje żywnościowe i była właściwie skazana na śmierć.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  “Obozowe zmory” - głód, choroby, śmierć
2  Inny świat jako utwór o sile i słabości człowieka - plan wypracowania
3  Ważne miejsca i instytucje obozuKomentarze
artykuł / utwór: Kategorie więźniów i układy w łagrze


 • Ja też nie rozumiem tego waszego nawoływania, sam przeczytałem i tu wszedłem, jeżeli wy uważacie że streszczenia są nie potrzebne to po co zaglądacie na tą stronę?
  Janek ()

 • Eh ile jeszcze razy napiszecie ze trzeba czytać ksiażki, nie wiem czy to czyni was w jakimś stopniu lepszym? lepiej sie czujecie jeśli to powiecie? rozumiem trzeba czytać książki , sam tez czytam ... ale dajcie spokój , to jest strona ze streszczeniami a nie strona masowej akacji "poczytaj mi mamo"
  krzysiek ()

 • wydaje mi się, że kazdy bez wzgledu na upodobania literackie powinien znac klasyke literatury polskiej, i to nie ze streszczen!! przeciez to z ksiazek poznajemy historie naszego narodu i to ksiazki ksztaltuja kulture naszego spoleczenstwa i nasza kulture osobista...
  Sylwka (Syska1312 {at} wp.pl)

 • Nalezy czytać takie ksiażki zeby mieć pojecie o tym jak sowieci traktowali naszych dziadków, po co aby znać historię i po to alby w przyszłosci która do ans nalezy nie popełnic tych samych błędów.
  Saoirse ()

 • Soja, powiem szczerze, że również moim zdaniem, głównym powodem dla którego tego typu książki są w spisie lektur, jest dokładnie to co powiedziałaś, "żeby potem nikt w mieście nie nosił czerwonych flag w 1 maja i nie buntował się przeciwko usuwaniu pomników "bohaterów" armii czerwonej". Jednak ja takich zapędów nie mam, a przy tym również nie mam "siły" i "odporności" czytać tego typu książek, po prostu. I dlatego ja podobnie jak Serafinka, korzystam z tego typu opracowań. I powiem od razu, że nie polega to na tym, że wcale nie próbuję czytać tych książek- wręcz przeciwnie, kupuje je i zaczynam czytać, ale nie jestem w stanie ich skończyć. I dlatego dziękuję światu za strony tego typu jak ta.
  V ()

 • serafinka: ale trzeba to czytać żeby mi potem nikt w mieście nie nosił czerwonych flag w 1 maja i nie buntował się przeciwko usuwaniu pomników "bohaterów" armii czerwonej...
  soja ()

 • nie każdy lubi czytać książki z tak drastycznymi opisami... aż strach jak się patrzy na liste lektur! ja do końca roku mam same o zabijaniu! potworność, ja nie chcę tego czytać! po to są mi opracowania...
  Serafinka ()

 • te opracowanie jest bardzo dobre ale nie mozna zapominac ze to jest dodatek do ksiazki,ta ksiazka jest bardzo ciekawa i kazdy powinien ja przeczytac a nie zaslaniac sie opracowaniami...tym ze czytacie tylko opracowania pokazujecie brak szacunku dla autora ktory to przezyl. ta ksiazka to barzdo wststrzasajace wspomnienie z czasow gdzie czlowiek czlowiekowi wilkiem... to ludzie ludzią zgotowali ten los....
  Mariusz (koks-1987)

 • do "doskonale" wiadac ze macie malowymagajaca nauczycielke polskiego skoro przeczytanie tak marnego streszczenia i opracowania pozwala ci sie dobrze przygotowac do lekcjo...i jestem tu bardzo obiektywny
  dj bziq ()

 • jak zawsze doskonale opracowania i streszczenia, swietna pomoc jak ma sie chora na umysle nauczycielke polskiego! Dzieki!!
  symfonia (symfonia {at} dekoracjestolu.pl)


Tagi: