Praca - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Obozy kargopolskie traktowano jak przedsiębiorstwa, które miały przynosić zyski. Zyski te osiągano jednak kosztem zdrowia i życia więźniów, którzy wyrabiali ponad 100 proc. normy. „W roku 1940 Jercewo było już dużym centrum kargopolskiego ośrodka przemysłu drzewnego” – wspomina Herling-Grudziński.

Więźniów traktowano jako najtańszą siłę roboczą, niewolników. Świadczy o tym np. to, jak badano ich przed podjęciem przez nich pracy. Grudziński tak to opisuje: “badanie lekarskie zaszczycał bowiem niekiedy swą obecnością naczelnik oddziału jercewskiego, Samsonow, i z uśmiechem zadowolenia dotykał bicepsów, ramion i pleców nowo przybyłych więźniów”. Ta scena do złudzenia przypomina scenę z handlu niewolnikami, traktowanie ciała więźniów jako towaru, który ma przynieść konkretne korzyści materialne.

Obóz w Jercewie był podobny do dobrze zorganizowanej fabryki. Obowiązywały tam normy produkcyjne, ściśle określony czas pracy, pracownicy byli podzieleni na brygady. Pełno było biurokracji, a najlepiej pracujących robotników (tzw. stachanowców) nagradzano umieszczeniem ich na specjalnej liście. Zależnie od efektywności pracy dany robotnik był przydzielany do któregoś z trzech kotłów. Powodowało to, że więźniowie starali się więcej pracować, żeby móc więcej jeść. Było to jednak złudne, bo normy były zawyżone. Trudno było wypracować 100% normy, a co dopiero mówić o 125% i więcej… Powodem tego były drobne oszustwa, których dopuszczali się więźniowie, aby zawyżyć normę.

Podstawowym zadaniem więźniów była praca przy wyrębie lasu. Więźniów, którzy oddawali się temu zajęciu, nazywano „lesorubami”. Innymi zajęciami były: praca w tartaku, przy budowie dróg, w stacji pomp, elektrowni, przy wyładowaniu żywności.

Wszyscy więźniowie pracowali po 12-13 godzin na dobę. Wstawali o 5.30. Najcięższa była praca „lesorubów”, którzy pracowali w głębokim lesie, oddalonym 6-7 km od obozu, przy 40-stopniowym mrozie.

Praca więźniów służyła jednak nie tylko wytwarzaniu konkretnych materiałów dla obozowego „przedsiębiorstwa”. Była także sposobem na wyniszczanie więźniów, fizyczne i psychiczne, na poniżanie ich, łamanie ich psychiki. Połączona z głodowymi racjami żywnościowymi była rodzajem tortur, których celem było otępienie człowieka, pozbawienie go godności, uczynienie go narzędziem wytwórczym.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie
2  Krytyka literacka o „Innym świecie”
3  bibliografiaKomentarze: Praca

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-16 23:21:56

Bardzo fajna ta stronka popieram, myślę,że uczniowie chętnie czytali by lektury gdyby nie fakt,że mając ponad 15 przedmiotów, zawszev z czegoś trzeba zrezygnować.. na rzecz czegoś innego . masakra chętnie bym poczytała, a od wakacji nawet nigdzie nie wyszłam bo mam tyle nauki w klasie maturalnej .. koszmar !!!!


2018-10-15 22:19:21

Powiem wam że jak na razie jest to najprostsza w obsłudze i najłatwiej skomponowana strona... jak dla kogoś kto nie lubi czytać lektur to stronka jest wręcz idealna... ja częściowo korzystam z ściągi ponieważ jest ona dobra do porównania swoich opracowań z tymi zamieszczonymi tutaj... pozdrawiam


2018-10-14 20:22:59

Stronka jest najlepsza jaka do tej pory znam wszystko co potrzeboje znajduje sie tutaj na tej stronce i to jeszcze tak profesjonalnie napisane. Pozdrawiam. I za razem Polecam ta stronkie wszystkim odwiedzajacym


2018-10-14 20:17:09

Nie będę się powtarzał, że najlepiej byłoby przeczytać książkę, po prostu ją TRZEBA przeczytać, najlepsza pozycja na liście lektur - bezkonkurencyjnie!


2018-10-03 15:55:15

Stronka fajna, ale dobrze by było,żeby służyła jako przypomnienie treści a nie alternatywę dla czytania książek albo o zgrozo przygotowanie do matury. Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek.
Streszczenia książek
Tagi: