Inny świat - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Każdego dnia Zyskind przynosi do jego celi chleb, lecz Gustaw nie ulega głodowi. Po kilku dniach trójka Polaków zostaje przeniesiona do szpitala, a zakonnice rozstrzelane. Protest kontynuują Gustaw i Z. Ósmego dnia obaj zostają zaprowadzeni na wartownię, gdzie podpisują depeszę do polskiego ambasadora. Następnie trafiają do szpitala. Życie ratuje im Polak, doktor Zabielski. Gustaw, po odzyskaniu sił, płacze z bólu i dumy.

Trupiarnia
Po pięciodniowym pobycie w szpitalu, Gustaw zostaje skierowany do Trupiarni. Spotyka tam Dimkę i inżyniera M. Obserwuje wegetację współtowarzyszy, umierających na powolną głodową śmierć i czuje do nich wstręt. Wspólnie z Polakami, którzy razem z nim podjęli głodówkę, obchodzi święta Bożego Narodzenia. Podczas symbolicznej kolacji wigilijnej wysłuchują historii B.

Opowiadanie B.
Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej B. został przeprowadzony do kancelarii NKWD, gdzie podsunięto mu do podpisania akt oskarżenia o podwójną zdradę Związku Sowieckiego. Kiedy nie zgodził się go podpisać, został zamknięty w izolatorze. Śledztwo trwało wiele tygodni. Po jakimś czasie ponownie wezwano go do siedziby NKWD i ponownie odmówił podpisania oskarżenia, za co został pobity. Siedząc w celi, widział więźniów wyprowadzanych na rozstrzelanie. W sierpniu, na mocy sojuszu sowiecko-polskiego został przewieziony do Drugiej Aleksiejewki. Przetrzymywani tam Polacy zażądali zwolnienia z obozu na mocy amnestii. Wszystkich, z wyjątkiem B., wywieziono do Kruglicy. On natomiast wrócił do Jercewa.

W styczniu stan zdrowia Gustawa pogarsza się. Mężczyzna zaczyna puchnąć i przez całe dnie leży na pryczy. Wspomina swoją rodzinę. W sennych majakach widzi siebie, obserwującego bliskich przez okno. Potem budzi się z płaczem.

Ural 1942
19 stycznia 1941 roku Gustaw, po pożegnaniu z Dimką i Olgą, opuszcza obóz. Dociera do Wołogdy, mając nadzieję, że wkrótce przyłączy się do wojska polskiego. W Swierdłowsku kupuje notes i zaczyna zapisywać swoje obserwacje. Odwiedza rodzinę znajomego z obozu, generała Krugłowowa. Dociera do Kazachstanu i 12 marca zostaje wcielony do dziewiątego pułku artylerii lekkiej. 2 kwietnia, wraz ze swoją dywizją, zostaje ewakuowany do Persji.Epilog: upadek Paryża
Gustaw wspomina dzień z pobytu w witebskim więzieniu, kiedy oskarżeni dowiedzieli się o upadku Paryża i stracili wszelką nadzieję. W czerwcu 1945 roku, w Rzymie, ponownie spotyka mężczyznę, który przed laty przekazał im tę wiadomość. Znajomy opowiada mu swoje obozowe dzieje. W obozie został zmuszony do dokonania wyboru między własnym życiem a złożeniem donosu na czterech Niemców. Wówczas wybrał swoje dobro. Przez wiele lat szukał kogoś, kto przeżył sowiecki obóz, aby usłyszeć jedno słowo: rozumiem. Gustaw wysłuchuje go w milczeniu, lecz nie wypowiada oczekiwanego słowa. Mężczyzna wychodzi z pokoju.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Państwo totalitarne na przykładzie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
3  Grudziński wobec “obozowej moralności”Komentarze: Inny świat - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-19 22:55:51

Lektury czyta się po to, żeby się nie wynarodowić, głąby. Ale że Wy już dawno czy też nigdy nie czuliście szacunku do własnego kraju, to nie ma sensu nawet z Wami rozmawiać. "df", jak chcesz zostać "bussinesmanem", nie znając zasad ortografii i interpunkcji? Tego między innymi uczą lektury.


2018-08-18 18:09:20

technikum jest lepsze bo mozesz pisac mature i zdawac zawodowe.a po liceum nie masz nic chyba za fuksem zdasz te mature po technikum masz zawod...widocznie kiepskie technikum robiles bo nie wiesz co gadasz... a moze i robiles tylko ze nie skonczyles i dlatego tak je krytykujesz..to raczej liceum to strata czasu... wkurza mnie takie gadanie to trzeba bylo od razu isc do LO a nie teraz narzekac..


2018-08-17 20:25:01

Zgadzam sie ze streszczenie nie zastapi ksiazki. ale jesli sie jest w 3kl LO i zdaje sie przedmioty nie humanistyczne trudno wszystko pogodzic. do tej pory czytalam wszystkie lektury, teraz nie mam czasu i z przeczytaniem tej akurat lektury nie wyrobilam sie. A na lekcje jakkolwiek chce byc przygotowana. Ale niektorzy widze tutaj pozują na wielkich intelektualistow. Taaaaa...


2018-08-17 16:25:09

do X coo technikum wcale nie ejst gorsze od liceum uczysz sie dluzej i wiecej wiesz. Moge sie zalozyc ze gdybys wyruszyl do technikum to niezdałbys 1 klasy z 24 przedmiotami... wiec nie mow ze w technikum jets łatwiej.


2018-08-16 20:20:42

spoko, fajne streszczenie. elegancko o wszystkim opowiada, nie trzeba czytac ksiazki, przeczytanie tego streszczenia to prwaie to samo co przeczytac ksiazke. pozdraiwm goraca LOLOLOLOLOL
Streszczenia książek
Tagi: