Gustaw Herling-Grudziński - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Do 1988 roku dzieła pisarza były zakazane w Polsce i ukazywały się jedynie w przedrukach, poza cenzurą. Za oficjalny „polski” debiut należy uznać tom „Wieża i inne opowiadania”, wydany w 1988 roku. W latach dziewięćdziesiątych Grudziński rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Rzeczpospolitą” i „Więzią”, na łamach której ukazywał się cykl korespondencji z arcybiskupem J. Życińskim. Pisarz nigdy nie był członkiem żadnej partii, choć deklarował sympatię dla niepodległościowego i antykomunistycznego ruchu PPS. W maju 1991 roku przyjechał do Polski, aby odebrać doktorat h.c. Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Ponowne wizyty złożył w maju 1994 roku i w maju 1997 – otrzymał wówczas doktorat h.c. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Gustaw Herling-Grudziński był laureatem licznych nagród, między innymi: paryskiej „Kultury” (1958), Fundacji im. A. Jurzykowskiego (1965)l, Fundacji im. Kościelskich (1967), francuskiego Pen Clubu (1985), polskiego Pen Clubu (1990), Premio Siracusa (1996). Odznaczony został również jako kawaler Orła Białego (1998). Zmarł 4 czerwca 2000 roku w Neapolu, w wieku osiemdziesięciu jeden lat.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie
2  Praca
3  Łagrowa rzeczywistość w „Innym świecie” Gustawa Herlinga-GrudzińskiegoKomentarze: Gustaw Herling-Grudziński - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-16 22:26:43

Na maturze pisemnej zdanej 21 lat temu wybrałem temat porównania postawy człowieka w dwóch systemach totalitarnych. "INNY ŚWIAT" czytałem 3 razy i wraz z wiekiem refleksje po lekturze były za każdym razem inne. Na studiach polonistycznych zdziwił mnie fakt przyznania się wykładowcy przez studentkę i zarazem czynną już zawodowo nauczycielkę, że nie czytała książki nie ze względu na brak czasu ale na zawarty w niej czysty behawioryzm... Sięgając do tej biografii zdziwił mnie błąd na str.2 - druga żona była córką -owszem włoskiego filozofa- ale nie "L. Croce", tylko Benedetto Croce. Zarazem doceniam fakt dyskretnego przemilczenia przyczyny śmierci pierwszej żony Pisarza - malarki Krystyny Domańskiej /chyba że autor biografii nie wie o tym/. Na str. 3 dziwi brak wzmianki o sporze ideowym z "GW" w latach 90. XX w. Czyżby to był nieistotny szczegół? Wcale nie chodzi tu o grzebanie w biografii, ale o fakty z -heroicznego w sumie- życia Pisarza. Zauważmy, iż w 1944 r. wygrał służbę żołnierską a nie paranie się piórem. O jego przeżyciach pod Monte Cassino pisał Melchior Wańkowicz w swym największym dziele /wydania bez cezury : emigracyjne, podziemne i po 1990 r./.


2009-01-31 00:51:49

Człowiek musiał być niesamowity skoro przeżył coś takiego i jeszcze napisał o tym powieść. Jeśli chodzi o stronę to jest exstra! Zawsze znajdę tu wiele przemyślanie napisanych informacji, streszczenieniach lektur i rzeczach z nimi związanych. "Doskonała na powtórkę do matury! :)" Jak koleżanka napisała :) W 100% się zgadzam ;)


2007-02-28 14:46:38

Cała ta stronka jest skonstruowana w bardzo przemyślany sposób i jest bardzo pożyteczna:) Jako maturzystka, wśród natłoku nauki nie zawsze mam czas i siłę, by czytać lektury:( Ubolewam, ale taka jest prawda. Ta stronka zawiera świetne streszczenia, dokładne opracowania i jest po prostu ciekawa. Doskonała na powtórkę do matury! :)
Streszczenia książek
Tagi: