Gustaw Herling-Grudziński - biografia - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Po zakończeniu kampanii włoskiej Grudziński przeniósł się do Rzymu, gdzie kierował działem literackim „Orła Białego”, skupiając się przede wszystkim na krytyce literackiej. W 1945 roku opublikował zbiór szkiców, poświęconych zmarłym w czasie wojny pisarzom, „Żywi i umarli”. Był członkiem rzymskiej sekcji polskiego Pen Clubu, uczestniczył w organizowaniu Instytutu Literackiego i miesięcznika „Kultura”. Nie zdecydował się na wyjazd z redakcją czasopisma do Francji i wraz z żoną, malarką Krystyną Domańską, przeniósł się do Londynu.

W latach 1949-52 współpracował z londyńskim tygodnikiem „Wiadomości”. W 1949 roku rozpoczął pracę nad książką, poświęconą wspomnieniom z okresu pobytu w obozie w Jercewie, pt. „Inny świat”. Po śmierci żony, pod koniec 1952 roku, przeniósł się do Monachium i podjął się redakcji działu kulturalnego Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W listopadzie 1955 zamieszkał na stałe w Neapolu i poślubił córkę włoskiego filozofa, L. Croce. Podjął współpracę z licznymi włoskimi pismami, a od roku 1957 do 1996 pracował jako włoski korespondent i autor esejów, opowiadań oraz komentarzy politycznych dla „Kultury”.

Kolejnymi jego dziełami były: „Dziennik podróży do Burmy” (wydanie książkowe 1983), „Skrzydła ołtarza” (Paryż 1960), „Drugie przyjście” (Paryż 1963), „Upiory rewolucji” (Paryż 1969). Od roku 1971 prowadził „Dziennik pisany nocą”, drukowany na bieżąco w „Kulturze”. Czynnie wspierał opozycję demokratyczną w Polsce (KOR, PPN) i publikacje poza cenzurą. Był także członkiem redakcji rosyjskiego pisma emigracyjnego „Kontynent”.

Gustaw Herling-Grudziński od początku twórczości interesował się zagadnieniami społecznymi i politycznymi, postrzeganymi jako narzędzia realizowania wartości w ustroju demokratycznym. Tematykę utworów skupiał wokół zagadnienia podstaw i wyznaczników człowieczeństwa, analizując problemy moralne, religijne, egzystencjalne i społeczne. W centrum uwagi pisarza znalazły się: zło, cierpienie, namiętność i sprawiedliwość. Podstawowymi formami wypowiedzi Grudzińskiego stały się esej, dziennik i opowiadanie. Od 1957 roku stałym elementem jego utworów były sztuka, architektura, rzeźba i malarstwo portretowe, pejzażowe, a zwłaszcza o tematyce religijnej, relacje między etyką a estetyką, zagadnienia metafizyczne i religijne oraz temat fatum, zła, losu, krzywdy i namiętności.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Inny świat - streszczenie szczegółowe
2  Państwo totalitarne na przykładzie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
3  Inny świat (reportaż z Jercewa)Komentarze: Gustaw Herling-Grudziński - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-16 22:26:43

Na maturze pisemnej zdanej 21 lat temu wybrałem temat porównania postawy człowieka w dwóch systemach totalitarnych. "INNY ŚWIAT" czytałem 3 razy i wraz z wiekiem refleksje po lekturze były za każdym razem inne. Na studiach polonistycznych zdziwił mnie fakt przyznania się wykładowcy przez studentkę i zarazem czynną już zawodowo nauczycielkę, że nie czytała książki nie ze względu na brak czasu ale na zawarty w niej czysty behawioryzm... Sięgając do tej biografii zdziwił mnie błąd na str.2 - druga żona była córką -owszem włoskiego filozofa- ale nie "L. Croce", tylko Benedetto Croce. Zarazem doceniam fakt dyskretnego przemilczenia przyczyny śmierci pierwszej żony Pisarza - malarki Krystyny Domańskiej /chyba że autor biografii nie wie o tym/. Na str. 3 dziwi brak wzmianki o sporze ideowym z "GW" w latach 90. XX w. Czyżby to był nieistotny szczegół? Wcale nie chodzi tu o grzebanie w biografii, ale o fakty z -heroicznego w sumie- życia Pisarza. Zauważmy, iż w 1944 r. wygrał służbę żołnierską a nie paranie się piórem. O jego przeżyciach pod Monte Cassino pisał Melchior Wańkowicz w swym największym dziele /wydania bez cezury : emigracyjne, podziemne i po 1990 r./.


2009-01-31 00:51:49

Człowiek musiał być niesamowity skoro przeżył coś takiego i jeszcze napisał o tym powieść. Jeśli chodzi o stronę to jest exstra! Zawsze znajdę tu wiele przemyślanie napisanych informacji, streszczenieniach lektur i rzeczach z nimi związanych. "Doskonała na powtórkę do matury! :)" Jak koleżanka napisała :) W 100% się zgadzam ;)


2007-02-28 14:46:38

Cała ta stronka jest skonstruowana w bardzo przemyślany sposób i jest bardzo pożyteczna:) Jako maturzystka, wśród natłoku nauki nie zawsze mam czas i siłę, by czytać lektury:( Ubolewam, ale taka jest prawda. Ta stronka zawiera świetne streszczenia, dokładne opracowania i jest po prostu ciekawa. Doskonała na powtórkę do matury! :)
Streszczenia książek
Tagi: