Praca - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Praca była także sposobem na stopniowe mordowanie więźniów. Określenie „przejść przez las” odpowiada używanemu w obozach hitlerowskich „przepuścić przez komin”. Więźniów niewygodnych, takich, których chciano się pozbyć, wysyłano do lasu na pewną śmierć.

Praca miała jednak dla więźniów także pozytywny wymiar – paradoksalnie stanowiła potwierdzenie istnienia. Człowiek, który pracował, mógł mieć jakiś cel życia w obozie. Ci, którzy w trupiarni byli w grupie aktirowki, dostawali głodowe racje żywnościowe i powoli zbliżali się do śmierci. Praca była więc w obozie szansą na przeżycie.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Rozważania o życiu i śmierci na przykładzie „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - plan wypracowania
2  Inny świat (reportaż z Jercewa)
3  „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jako opis państwa totalitarnegoKomentarze
artykuł / utwór: Praca


 • na zdanie matury to właśnie wystarczy uwierz ;p zdać dobrze no to może punktów zabraknąć ale jeżeli ktoś się skupia na innych przedmiotach.. ta stronka to zbawienie ;)
  a ()

 • to jest chore jak ktos mowi ze te lektury sa do przeczytania i ze to nie tak duzo przez te trzy lata ale to chyba tylko dla ludzi ktorzy nie tocza innego zycia poza szkola i siedza tylko w ksiazka i marnuja fajne lata zycia lubie czytac ksiazki ale bardziej wartosciowe niz pan tadeusz moze i mickiewicz wieszczem byl ale w XXI wieku to z lekka przesada pozdro dla tych co czytaja lektury
  Isska ()

 • wiecie co... przesadzacie czasem. Ja przeczytałam w liceum 3 lektury, reszty nawet nie przejrzałam, tyle tylko co z lekcji pamiętam, a jedną maturę próbną napisałam na 76%, drugą na 90%. tak naprawdę wystarczy dobry nauczyciel, a czytanie lektur nie jest konieczne. wszystko będzie dobrze :)
  Dziewczyna ()

 • Się ludzie podniecają stronką ;) heh Zgadzam się z innymi, lekturę trzeba przeczytać, bo nawet najlepsze opracowanie nie zastąpi książki, choć rozumiem, że często brakuje czasu, by czytać lektury na czas, czyli wyrabiać się z materiałem na lekcję, wtedy taka stronka jest nieodzowna. Ciesze się, że są ludzie, którzy pamiętają o nas maturzystach... pozdrowienia
  Hihi ()

 • Powiem wam że jak na razie jest to najprostsza w obsłudze i najłatwiej skomponowana strona... jak dla kogoś kto nie lubi czytać lektur to stronka jest wręcz idealna... ja częściowo korzystam z ściągi ponieważ jest ona dobra do porównania swoich opracowań z tymi zamieszczonymi tutaj... pozdrawiam
  Kuba (mamtowdupce22 {at} wp.pl)

 • nie zgodze sie z Tomkiem bo owszem 20 ksiazek to nie duzo ale nie zapominaj ze jest wiele innych obowiazków i mimo ogromnych chęci nie jest sie w stanie przeczytac wszystkich lektur... a stronka jest genialna :)
  Baeat ()

 • stronka jest naprawdę fajna ale tylko dla przypomnienia sobie lektury, oczywiście przeczytanej a nie dla tych co myślą że zdają maturę po przeczytaniu tych wszystkich streszczeń bo to naprawdę zbyt mało!!!
  ania (ania_K999 {at} wp;pl)

 • Tomek. Chyba jesteś nauczycielem. Piszesz takie brednie, że się to w głowie nie mieści. "Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek." Po pierwsze: Nie wiem jakim cudem można zrozumieć "Chłopów" czy "Pana Tadeusza", jeśli się nie lubi Polskiego. Po drugie: Oprócz Polskiego mamy jeszcze kilknaście innych przedmiotów. Po trzecie: Nie widzę sensu marnowania godzin na czytaniu książek w klasie matematycznej. Po czwate: Nie zapominaj, że dziecko z podstawówki ma mniej zajęć domowych czy pozalekcyjnycj, niż licealista.
  Pawełek (())

 • Bardzo fajna ta stronka popieram, myślę,że uczniowie chętnie czytali by lektury gdyby nie fakt,że mając ponad 15 przedmiotów, zawszev z czegoś trzeba zrezygnować.. na rzecz czegoś innego . masakra chętnie bym poczytała, a od wakacji nawet nigdzie nie wyszłam bo mam tyle nauki w klasie maturalnej .. koszmar !!!!
  daga ()

 • Nie będę się powtarzał, że najlepiej byłoby przeczytać książkę, po prostu ją TRZEBA przeczytać, najlepsza pozycja na liście lektur - bezkonkurencyjnie!
  Paweł ()

 • Stronka fajna, ale dobrze by było,żeby służyła jako przypomnienie treści a nie alternatywę dla czytania książek albo o zgrozo przygotowanie do matury. Bo przeczytanie 20 ksiązek przez 3 lata to chyba niezbyt duży wysiłek.
  Tomek ()

 • Rzeczywiście jest to najlepsze stronka ze wszytskich innych, ale nie jest doskonała. Np kompozycja to jkaies 5 wesow a na nia składa sie precez czas i miejssce akcji bohaterowie narrator narracja itd, takze nie jest to kompletne
  buczi ()

 • Jestescie po prostu niesamowici.Czasami mam wrażenie,ze nasz nauczyciel sam korzysta z tej strony,a potem tylko ladnie opowiada nam jej treść... Dziękuje za pomoc.
  Nati ()

 • stronka jest naprawde rewelacyjna, gdyby nie ona, to chyba nie trafilabym do klasy maturalnej, poniewaz nie posiadalabym znajomości treści lektur:]..wielkie dzieki!!
  efka ()

 • Stronka jest najlepsza jaka do tej pory znam wszystko co potrzeboje znajduje sie tutaj na tej stronce i to jeszcze tak profesjonalnie napisane. Pozdrawiam. I za razem Polecam ta stronkie wszystkim odwiedzajacym
  Guru ()


Tagi: