Praca
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Praca była także sposobem na stopniowe mordowanie więźniów. Określenie „przejść przez las” odpowiada używanemu w obozach hitlerowskich „przepuścić przez komin”. Więźniów niewygodnych, takich, których chciano się pozbyć, wysyłano do lasu na pewną śmierć.

Praca miała jednak dla więźniów także pozytywny wymiar – paradoksalnie stanowiła potwierdzenie istnienia. Człowiek, który pracował, mógł mieć jakiś cel życia w obozie. Ci, którzy w trupiarni byli w grupie aktirowki, dostawali głodowe racje żywnościowe i powoli zbliżali się do śmierci. Praca była więc w obozie szansą na przeżycie.

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Ocalić życie to jeszcze nie wszystko – omów przykłady postaw heroicznych w Innym świecie - plan wypracowania
2  Krytyka literacka o „Innym świecie”
3  Gustaw Herling-Grudziński - biografiaKomentarze
artykuł / utwór: Praca


 • Nie pieprzcie farmazonów typu "nie przeczytać tej książki to wstyd" itp. Każdy dobiera sobie literaturę według własnego gustu i potrzeb, w praniu wyjdzie czy rzeczone gusta i potrzeby były sensowne.
  Konrad (o2l1n9fv4id5erzo {at} mailcatch.com)

 • Ale Gustek jesteś żałosny :) Tutaj prędzej chodzi o historię a nie o to, czy ksiązka jest fajna, czy nudna. PS. Pozdrawiam wszystkich ludzi tempych, którzy nie chcą zaglębiać się w historię, która także dotkneła naszych rodaków ;)
  Ola ()

 • Wybaczcie, ale wszyscy tu wypowiadający się, trochę mnie przerażają. Wasza skrajna postawa, powaga i oburzenie są dosyć komiczne. Nie wiem kim jesteście, ale nie podoba mi się to, że tak agresywnie staracie się przekonać innych do waszych racji. Do tego, że lektury takie jak ta, są obowiązkiem, że aż głupio tego nie znać. Powiem tak, każdy ma prawo do wyboru tego co lubi, a to że akurat Was porusza ten rodzaj literatury, nie oznacza, że inni muszą się podporządkować. Radzę być bardziej oszczędnym w wypowiedziach, i skupiać się na osobistych wrażeniach nie wymuszając podobnej opinii na innych.
  Marta (atra {at} op.pl)

 • szczerze...? takich lektur nie czyta się tylko dlatego, że są to pozycje obowiązkowe... powinniście wziąć pod uwagę fakt, że jest to książka początkowo zakazana w Polsce ( oficjalnie ukazała się w 1988 r.) a ponadto ukazuje brutalną prawdę o temacie tak długo 'zakazanym'. Każdy patriota powinien mieć chociaż minimalną wiedzę na ten temat, a "Inny świat" doskonale tę prawdę ukazuje...
  Anonim ()

 • nie przeczytac takiej ksiazki jak ta to wstyd!!!!! i tu nie chodzi o to ze lektura ze na pewno nudna i bez sensu to jedna z niewielu ksiazek ktore sa naprawde bardzo bardzo interesujace ..........Gustek ()... ja tez kocham chemie fizyke i biologie wiec wiem o czym mowisz ale ta ksiazka jest fantastyczna warto ja przeczytac polecam ... a tak na prawde to zadna bio czy chem nie zastapi jej ....
  marylu (www.claromaysia {at} wp.pl)

 • Wiecie co kujony? ja na was i tak leje...NIe nawidzę polskiego i od początku LO nie przeczytałem żadnej lektury i przeczytać ne zamierzam, próbna maturkę zdałem z palcem w nosie. Nie mierze wysoko z polskiego bo polski mi się w życiu w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej nie przyda! Stawiam na matmę, fize, chemię! Z tego jestem dobry a nauka jest całkiem przyjemna a nie te zapysiałe lektury... Pozdro mole książkowe!!!! PS. Pozdrawiam wszytskich co śpią na polskim :D
  Gustek ()

 • Taka prawda, że będąc inteligentnym wcale nie trzeba czytać lektur zeby dobrze zdać maturę, przytoczone fragmenty i ogólne pojecie o epoce zdecydowanie wystarczą. Z drugiej strony wiadomo, że czytając ksiazke wiecej zostaje w głowie.
  Magdzia ()

 • można przeczytać wszystkie lektury, potrzeba na to jednak chęci i uporu... Pisanie że w Lo jest dużo na to czasu to w zasadzie "pół-prawda". Z jednej strony zdarzały się okresy gdzie trzeba było wstać o 6 rano, pociągiem do szkoły, itd. a wracało się o 17.. do tego obowiązki w domu, i oczywiście odrabianie lekcji do późna wieczorem, jak i czasem nauka przez całą noc. Ale tez był okres gdy nie czuło się że się chodzi do szkoły, zero klasówek, zadań domowych. Ja przeczytałem większą część lektur, nie wszystkie bo przecież nie samą nauką żyje człowiek i jest ona ważna jest wiele rzeczy do niej ważniejszych. Więc proszę nie uogólniać i pisać leniwi.
  Radek ()

 • rozśmieszacie mnie wprawdzie w byłam w klasie humanistycznej i przeczytałam wszystkie lektury (i wiele nieobowiązkowych), a w klasie maturalnej miałam nadal fizykę, chemię itd., bo taką miałam szkołę w kwietniu w ,,humanie'' pisałam jeszcze klasówki z chemii miałam sporo lekcji, ale uważam,że w liceum jest naprawdę mnóstwo czasu nie trzeba lubic języka polskiego,żeby zrozumiec ,,Pana Tadeusza'',szczególnie,że ja np. miałam to jeszcze w gimnazjum nie wiem, jak sobie poradzicie na studiach (szczególnie,że zazwyczaj student też pracuje),skoro teraz narzekacie na brak czasu, bo nie macie niby kiedy przeczytac kilkunastu lektur a na studiach to niby jak będzie? też mam kilkanaście przedmiotów, w tygodniu do przeczytania parę książek, do których nie ma streszczenia w necie hehe, poza tym pracuję i jakoś znajduję na to czas (i mam czas na rozrywki i spotkania towarzyskie, choc same zajęc na studiach mam więcej niż lekcji w szkole) Ci, którzy piszą w liceum,że nie mają czasu, są , według mnie, fatalnie zorganizowani i koszmarnie leniwi weźcie się do roboty
  jola ()

Tagi: